Blundblund Pop Art & Underground
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BLUNDLUND.CO.,LTD (född 2010): "Fosterlandet" (Vi är de bästa konstnärerna o detta land), screen tryck, ed 33, 2015, signerad, bladstorlek ca 63x90 cm. (COA medföljer)
BLUNDLUND.CO.,LTD är en konstnärsduo som består av Moa Bartling (f. 1978) och Sebastian Bacigalupe (f. 1975). Utibildade vid Beckmans designhögskola, tillskärarakademien och grafiskt centrum. Dom har varit utställda på Colette i Paris mfl. och nu senast på Arts in Urban Cultures i Shanghai. Dom har samarbetat med varumärken som Acne, Christian Lacroix, Kiehl´s, Elle Japan och Absolut Vodka, nu senast med en limiterad upplaga som släpps 2018.
Deras konstnärliga skapande innefattar skulptur, mode, grafik, illustration, konsthantverk och design. En av deras konstnärliga drivkrafter kretsar kring att förädla och förvandla olika material till lekfulla, vackra och egensinniga ting.
Det specifika Konstverket "Fosterlandet - Vi är de bästa konstnärerna å detta land" kan läsas som en slags parafrasering på Carl Johan De Geers konstverk Skända Flaggan.
För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se
544692
2018-05-20