1800-tals vägglampetter
Klubbat för:
6 400 EUR
Utropspris
8 000 EUR
VÄGGLAMPETTER, ett par, Frankrike 1860/70-tal.
Förgylld och patinerad brons, för fyra ljus. Höjd 93 cm.
Proveniens:
Beställda till inredingen av presidentens slott, för Finlands blivande kung Friedrich Karl. Inredningen såldes sedermera av Stockmann.
Utställningar:
Riddarhuset, 2017, Helsingfors.
Åldersrelaterat slitage.
544859
2018-05-21