1800-tals vägglampetter

1800-tals vägglampetter
1800-tals vägglampetter
1800-tals vägglampetter
1800-tals vägglampetter
1800-tals vägglampetter
1800-tals vägglampetter

Klubbat för:

6 400 EUR

Schätzwert

8 000 EUR

Beschreibung

VÄGGLAMPETTER, ett par, Frankrike 1860/70-tal.
Förgylld och patinerad brons, för fyra ljus. Höjd 93 cm.

Proveniens:
Beställda till inredingen av presidentens slott, för Finlands blivande kung Friedrich Karl. Inredningen såldes sedermera av Stockmann.

Utställningar:
Riddarhuset, 2017, Helsingfors.

Zustandsbeschreibung

Åldersrelaterat slitage.

544859

2018-05-21