Affisch 1960-tal Pop Art & Underground
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
"LA CHIENLIT C´EST LUI !", MAJ-68, porträtt av Charles De Gaulle, 1960-tal, Frankrike, affisch, bladmått ca 42x30 cm
PROVENIENS: Ewa Rudling
´´De Gaulle hade sagt om Parisrevolten: "C´est que de la chie-en-lit." (ungefär: "De har bara skitit på sig." Sägs om något oviktigt och trist.) Texten var det populära svaret till De Gaulle: "Le chie-en-lit c´est lui" (Det är han som skitit på sig.) Studenterna tryckte upp otaliga träffsäkra och roliga affischer Mai-68´´.
Oramad, skador och fläckar
544891
2018-05-20