Spegel stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor och papier maché, förgylld, genombrutet krön med dekor av blomsterfestonger, rocailler och voluter, sidorna med palmblad, kantglas med pastellagedekor, nedre sargen genombruten med spegelglas, kvicksilverfolierade glas, 210 x 85 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Kantglas med ställvisa sprickor, smärre kompetteringar och lagningar, bakstycke saknas

544960

2018-06-18