Spegel stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor och papier maché, förgylld, genombrutet krön med dekor av blomsterfestonger, rocailler och voluter, sidorna med palmblad, kantglas med pastellagedekor, nedre sargen genombruten med spegelglas, kvicksilverfolierade glas, 210 x 85 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Kantglas med ställvisa sprickor, smärre kompetteringar och lagningar, bakstycke saknas
544960
2018-06-18