Tändnålsgevär för Karl XV 1860-tal

Klubbat för:

130 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

TÄNDNÅLSGEVÄR FÖR KARL XV, signerat H. Larsen, Drammen (Hans Larsen, bössmakare, mästare 1845), helstock i valnöt med hornnäsa, kolven med kindstöd, träskuren dekor av kronhjort med infattade glasögon, stålskuret och förgyllt monogram CCXV under kunglig krona mot blånerad botten, stålbeslag med stålskuren dekor, kolvlåda med dekor av jaktsceneri, kolvkappa med nätskuren dekor, upp- och nedfällbart kammarstycke, ståndsikte, blånerad pipa, oktogonal mynning, laddstake, etikettmärkt med inventarienr 11, längd 124 cm

PROVENIENS: Kung Karl XV (1826-1872) unionskung över Sverige och Norge
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre slitage, pipan med ytkorrosion, hanen ur funktion, bygel till bärrem saknas

544968

2018-06-18