Clarence von Rosen Sport

Clarence von Rosen Sport
Clarence von Rosen Sport
Clarence von Rosen Sport
Clarence von Rosen Sport
Clarence von Rosen Sport
Clarence von Rosen Sport

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CLARENCE VON ROSEN, 3 plaketter: "V Olympiade ...Equestres 1912, LE PRESIDENT DU CIO", Ch Pillet, brons, 5,5x4 cm, KGL.DANSK AUTOMOBILKLUB, förgyllt silver, Anton Michelsen Köpenhamn, inskription "Till Clarence von Rosen maj 1928", ca 8x12 cm, Finlands Automobil Klubb, förgyllt silver (843), inskription Greve Clarence v. Rosen 1912/V 27, Munsterhjelm, ca 8,5x6 cm, totalt 360 g låghaltigt silver,

PROVENIENS: Otto Järnulfs samling

HISTORIK:
Clarence von Rosen arbetade för att få med hästtävlingar på det olympiska programmet och han blev år 1900 medlem av Internationella Olympiska Kommittén. Clarence von Rosen blev generalsekreterare i kommittén för hästspelen vid Olympiska sommarspelen 1912 i Stockholm och ansvarade för dess ryttartävlingar. Ridsportgrenarna var dressyr, banhoppning och fälttävlan. På initiativ av von Rosen bildades 1921 det Internationella ridsportförbundet och han blev dess hederspresident 1935.

von Rosen nedlade ett betydelsefullt arbete för den svenska idrotten. Han var ledamot av Sveriges Olympiska Kommitté 1913-1932, överledare 1932 för den svenska OS-truppen i Lake Placid och satt i ledningen vid sommarspelen i Los Angeles 1932 och Berlin 1936. Han var stiftare av Centralföreningen för idrottens främjande och dess ordförande 1939-1947. Han grundade även tidningen Nordiskt Idrottslif 1900 [1] och var Kungliga Automobilklubbens grundare 1903 och dess förste ordförande 1903-1933.[2] von Rosen hade styrelseuppdrag i ett flertal idrottsföreningar bland annat som styrelsemedlem i Stockholms Allmänna Skridskoklubb, ordförande i Stockholms Roddförening och i simklubben Neptun. Han var också den som införde bandy i Sverige.
Han var med om att bilda Svenska Bollspelsförbundet 1902 och Svenska Fotbollförbundet 1904 och var den förste ordföranden i båda organisationerna. von Rosen fick även ge namn åt von Rosens pokal.
Källa: Wikipedia

545031

2018-11-25