Julius Kronberg oljemålning
Klubbat för:
48 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
JULIUS KRONBERG (1850-1921): "Han dröjer" (Ariadne från Naxos), signerad och daterad Julius Kronberg Stockholm 1887, olja på duk, 144x190 cm
Utförd i Jakob Kulles atelier, Brunkebergs hotell
PROVENIENS
Gåva af konstnären till fröken Concordia Löfvings Åkerbrukskolas lotteri
Hofjägmästare Nils Trolle, Trollenäs slott, Eslöv, Skåne
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR
Handskrift: Julius Kronberg, Opera Omnia, på uppmaning af baron Johan Nordenfalk upptecknade af Ellen Kronberg, Nordiska Museets arkiv, upptagen i förteckningen under år 1887, sidan 27 (med titeln: "Han dröjer")
pierre.olbers@auktionsverket.se
Lagning, färgbortfall, ytsmuts, retuscherad dedikation
545038
2018-06-18