Julius Kronberg oljemålning

Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning
Julius Kronberg oljemålning

Klubbat för:

48 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

JULIUS KRONBERG (1850-1921): "Han dröjer" (Ariadne från Naxos), signerad och daterad Julius Kronberg Stockholm 1887, olja på duk, 144x190 cm

Utförd i Jakob Kulles atelier, Brunkebergs hotell

PROVENIENS
Gåva af konstnären till fröken Concordia Löfvings Åkerbrukskolas lotteri
Hofjägmästare Nils Trolle, Trollenäs slott, Eslöv, Skåne
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR
Handskrift: Julius Kronberg, Opera Omnia, på uppmaning af baron Johan Nordenfalk upptecknade af Ellen Kronberg, Nordiska Museets arkiv, upptagen i förteckningen under år 1887, sidan 27 (med titeln: "Han dröjer")

pierre.olbers@auktionsverket.se

Lagning, färgbortfall, ytsmuts, retuscherad dedikation

545038

2018-06-18