Carl Johan Fahlcrantz Krusenbergs herrgård
Klubbat för:
42 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
CARL JOHAN FAHLCRANTZ (1771-1861): Landskap med Krusenbergs herrgård och i fonden Skoklosters slott, olja på duk, 74x97 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 333, målningen är troligen omnämnd
pierre.olbers@auktionsverket.se
545039
2018-06-18