Carl Johan Fahlcrantz Krusenbergs herrgård

Klubbat för:

42 000 SEK

Schätzwert

25 000 SEK

Beschreibung

CARL JOHAN FAHLCRANTZ (1771-1861): Landskap med Krusenbergs herrgård och i fonden Skoklosters slott, olja på duk, 74x97 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 333, målningen är troligen omnämnd

pierre.olbers@auktionsverket.se

Zustandsbeschreibung

545039

2018-06-18