Spegel C.G. Fyrwald & Anders Öberg

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32) & ANDERS ÖBERG (rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF och AÖB, samt Stockholms hallstämpel 1781, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med räfflad sköld krönt av kärve, blomsterfestong och voluter, ramen med graverad dekor och pärlstav, nedre sargen med lagerfestong och lins, kvicksilverfolierade och fasetterade glas och bakstycke i original, 186 x 71 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Smärre dekorförluster, glasen med obetydliga nagg

545042

2018-06-18