Porträttmedaljonger J.T. Sergel

Klubbat för:

36 000 SEK

30 000 SEK

JOHAN TOBIAS SERGEL (1740-1814): Medaljonger föreställande överståthållaren greve Samuel af Ugglas (1750-1812) och hans hustru Carolina Wittfoth (1765-1810), signerad och daterade Sergell 1781 respektive 1800, gips, delvis bronserade, diameter 65 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 21 & 25, jämför ett identiskt par avbildade i Stora salen på Almare-Stäket, sidan 346 & 348f, omnämnda samt ena avbildad i interiör från Stora salongen på Lennartsnäs slott

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Samuel af Ugglas, ursprungligen Uggla, född 3 maj 1750 i Hedemora, död 6 april 1812 i Stockholm, adlades av Gustav III 1772 och tog namnet af Ugglas. af Ugglas var greve, en av rikets herrar, överståthållare samt president i Kammarkollegium från 1802 fram till sin död. Det var sonen, Pehr Gustaf af Ugglas, som 1831 förvärvade Lennartsnäs egendom och gav slottets dess nuvarande utformning. Genom arv från fadern även var Pehr Gustaf ägare till egendomarna Almare-Stäket, Forsmark och Krusenberg.

Smärre slitage, senare bronsering

545053

2018-06-18