Hertha Bengtsson Blå eld Rörstrand
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", (1951-1971), teservis, 10 dlr., porslin, Rörstrand, glaserade i blått och vitt, bestående av: 4 mindre tekoppar med fat, 2 större tekoppar med fat, tekanna, kanna, 2 uppläggningsfat, tekannans höjd ca 18 cm
En kopp med större nagg, en med spricka, det runda uppläggningsfatet med mindre kantlagning samt krackelering, kopparnas fat i en storlek
545122
2018-05-19