Johann Peter Federspiel biblioteksur 1700-tal
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHANN PETER FEDERSPIEL (1708-1770), bibiloteksur, Augsburg, senbarock, spindelgång, urtavlan signerad Joh. Peter. Federstihl, reliefdekor av förgylld mässing, försilvrad sifferring, kvartsslag, halv samt helslag, pendel med slipad glassten, höjd 48 (handtag), 31x16 cm
PROVENIENS: Köpt 1930-tal, Johann Orht´s Sammlung
Går ej, SAV garanterar ej funktionen, saknar en fot, en lös fot, slagarm med lödning, slitage
545280
2018-05-26