Johann Peter Federspiel biblioteksur 1700-tal

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOHANN PETER FEDERSPIEL (1708-1770), bibiloteksur, Augsburg, senbarock, spindelgång, urtavlan signerad Joh. Peter. Federstihl, reliefdekor av förgylld mässing, försilvrad sifferring, kvartsslag, halv samt helslag, pendel med slipad glassten, höjd 48 (handtag), 31x16 cm

PROVENIENS: Köpt 1930-tal, Johann Orht´s Sammlung

Går ej, SAV garanterar ej funktionen, saknar en fot, en lös fot, slagarm med lödning, slitage

545280

2018-05-26