Sven Staaf fåtölj Firma Almgren & Staaf

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

18 000 SEK

SVEN STAAF, fåtölj, Firma Almgren & Staaf Helsingborg 1940-tal, klädd i fårskinn, ben i alm, höjd 70, sitthöjd 40 cm

HISTORIK
Sven Staaf var ursprungligen från Stockholm och arbetade där som en arkitekt i några år innan han flyttade till Helsingborg i södra Sverige där han etablerat sin egen firma, Almgren & Staaf. Almgren & Staaf var ett lyckat möbel- och inredningsföretag från 1940-talet till 1960-talet, och firman lockade kunder främst bland den övre medelklassen i Skåne. År 1955 deltog Staaf i den internationella utställningen för arkitektur och design, H55 i Helsingborg, där han uppvisade sina möbler utformade för offentliga områden, såsom restauranger. Staafs möbler ansågs som progressiva och kantiga, och han utökade sedan med butiker i flera svenska städer. Butikerna köptes senare av och slogs samman med Nordiska Kompaniet (NK).

omklädd

545309

2018-05-26