Wedgwood Napoleon Ivy servis
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
WEDGWOOD, "Napoleon Ivy", servis, 85 dlr, porslin, England, 1900-tal, dekor av murgröna, bestående av: 12 tallrikar (25 cm), 11 tallrikar (23,5 cm), 12 tallrikar (21 cm), 8 djupa tallrikar, 6 assietter, 3 uppläggningsfat, karott med fat (lock saknas), såssnipa, tekanna, mjölkkanna, gräddkanna, sockerskål, 7 buljongkoppar med fat, 5 tekoppar med fat, 11 kaffekoppar med fat, 4 moccakoppar med fat,
medföljer gör 1 kaffekopp, 1 tekopp, 1 buljongkopp, samtliga med avslaget öra, de avslagna delarna finns
nagg, sprickor förekommer, normalt bruksslitage
545347
2018-05-28