Kristus på korset

Kristus på korset
Kristus på korset
Kristus på korset
Kristus på korset
Kristus på korset
Kristus på korset
Kristus på korset
Kristus på korset

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, krucifix med kors, 1800-tal, bemålat trä, höjd ca 78 cm

Slitage, torrsprickor, en foga mellan armen och kroppen är lös, några delar av händerna och tornkronan samt en nål saknas, troligen senare korset, senare målning till korset

545363

2018-05-25