Konditoriformar Ahlqvist´s Konditori

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MARSIPAN- /GLASSFORMAR, 2 dlr, 1900-talets första hälft, tennlegering, i form av barn med korg respektive duvor, höjd formar ca 12-20,5 cm

PROVENIENS: Ahlqvist´s Konditori, Karlavägen 42, Sturegatan 42, mellan åren ca 1905-35.

https://stockholmskallan.stockholm.se/post/25268

https://stockholmskallan.stockholm.se/post/25270

545489

2018-05-22