Adolf von Engeström motiv från Forsbacka bruk

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ADOLF VON ENGESTRÖM (1753-1825): Forsbacka bruk, signerad och daterad Ritat på Stället 1785 af A:v:E, laverad penntecning, monterad i svärtad och förgylld originalram, 33 x 57,5 cm

PROVENIENS: Friherre Johan Magnus af Nordin (1746-1823) gift med Sara Lucia In de Betou (1748-1787) Forsbacka bruk, Valbo socken, Gävleborgs län
deras son överståthållare friherre Carl Johan af Nordin (1785-1850)
Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
kapten greve Carl Gustaf Conrad Erik Lewenhaupt (1834-1908) gift med Olga Anna Margareta af Nordin (1847-1895)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

År 1800 upphöjdes både fadern Jonas Magnus och sonen Carl Johan af Nordin till friherrar, en värdighet som skulle åtföljas äldste sonen, dock slöt sistnämnda ätten af Nordin vid sin död 1850. Efter en militärkarriär erhöll Carl Johan avsked med överstelöjtnants namn, heder och värdighet 1809, därefter var han verksam som statsråd, överståthållare och president för Bergskollegium. 1823 övertog han Forsbacka bruk vid sin fars död och blev en föregångsman i att organisera en modern, storskalig bruksdrift. Efter 1840 drog han sig helt tillbaka från politiken och ägnade sig uteslutande åt driften av sina bruk.

Forsbacka bruk förvärvades 1872 av greve Carl Gustaf Conrad Erik Lewenhaupt, som sedan 1869 var gift med Olga Anna Margareta af Nordin. Samma år inköptes egendomen Aske, varefter pennteckningen och andra inventarier från af Nordin kom att ingå i herrgårdens inredning, för att sedermera genom arv hamna på Lennartsnäs slott.

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Fläckar

545582

2018-06-18