Karmstolar Lennartsnäs

Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs
Karmstolar Lennartsnäs

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft, ek, barockstil, skuren dekor, krön i form örn, stoppade sitsar, klädsel i konstskinn, höjd ca 140, sitthöjd 47 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län, friherre Oscar af Ugglas (1901-1984) gift med Ingeborg Ulla Lewenhaupt (1907-2001)
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 345, avbildad i interiör från entréhallen på Lennartsnäs slott

Slitage

545590

2018-06-12