Fåtöljer gustavianska Johan Lindgren
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par karmstolar, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG samt märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade och förgyllda, sitthöjd 38 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Slitage, lagning, klädsel med skador
545669
2018-06-18