Fåtöljer gustavianska Johan Lindgren

Klubbat för:

33 000 SEK

25 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par karmstolar, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG samt märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade och förgyllda, sitthöjd 38 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Slitage, lagning, klädsel med skador

545669

2018-06-18