Fåtöljer gustavianska Lennartsnäs
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1780-1800), signerade ILG, Stockholms stolmakareämbetets sigill, bemålade, skuren dekor, delvis förgyllda, sitthöjd ca 38 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Fåtöljerna med senare bemålning, senare klädsel, klädsel med fläckar, förstärkningar, avslag vid karm, smärre ytskador
545704
2018-06-12