Fåtöljer gustavianska Lennartsnäs

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1780-1800), signerade ILG, Stockholms stolmakareämbetets sigill, bemålade, skuren dekor, delvis förgyllda, sitthöjd ca 38 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Fåtöljerna med senare bemålning, senare klädsel, klädsel med fläckar, förstärkningar, avslag vid karm, smärre ytskador

545704

2018-06-12