Rysk skola 1700-tal Peter den store

Klubbat för:

37 000 SEK

Arviointi

30 000 SEK

Kuvaus

RYSK SKOLA (omkring 1800): Porträtt av Peter I kallad Peter den Store, olja på duk, 87,5x70,5 cm

Fri version av helfigursporträttet av Peter den Store utförd 1795 av Peter (Pyotr) Drozhdin (1745-1805). Målningen finns idag i samlingarna på Ryska museet i Mikhailovskijpalatset i St Petersburg.

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

pierre.olbers@auktionsverket.se

Kuntoraportti

545730

Päivämäärä:

2018-06-18