Golvur William and William

Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William
Golvur William and William

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

GOLVUR, William and Mary, graverad urtavla i mässing med romerska siffror, hörnen med serafer, fanerad med jakaranda, lönn och valnöt, stomme i ek, huven med vridna pelare, sidorna med glasade luckor, fodralets front med ymnig marqueterie dekor av växtornamentik, helslag, datum och sekundvisare, repetion, etikettmärkt på baksidan Kapten A. Heijkenskjöld Stockholm, pendel, två lod, dragnyckel och nyckel medföljer, höjd 211 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, skador och torrsprickor, kompletteringar, en visare saknas. SAV garanterar ej funktionen

545737

2018-06-18