Kandelaber
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KANDELABER, 1800-talets första kvartal, Ryssland, troligen S:t Petersburg, förgylld och patinerad brons, 4 ljuspipor med dekor av bladverk, 5 bladhölstrade ljuspipor, ben med dekor av kvinnofigur på cylinderformad sockel med fot med bladdekor, höjd inklusive övre ljuspipa ca 54 cm
Äldre lagningar, övre ljuspipan med arm med skada/avbruten/sned
545754
2018-05-23