Rörstrand ´´Svenska slott´´ matservis

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RÖRSTRAND, "Svenska slott", matservis, 135 dlr, porslin, dekor i blått, bestående av: 12 tekoppar med fat, 12 äggkoppar, vattenkanna, gräddkanna, sockerskål med lock, 26 assietter, 18 förrättstallrikar, 12 djupa tallrikar, 18 mattallrikar, 23 sopptallrikar, soppterrin med lock, 2 såsskål, 4 upplagninsfat, 2 karott, karott med lock samt fat

Några nagg och mindre repor, ställvis krackelyr, missfärgningar och ytsmuts, två äggkoppar med mindre sprickor, några mindre fläckar, 1 sopptallrikar med sprickor och gamla lagning, 1 upplagningsfat med några (ej genomgående) sprickor

545757

2018-05-25