Bankettsoffa Lennartsnäs
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BANKETTSOFFA, sengustavianskt stockholmsarbete, Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), signerad IEH, sigill, bemålad, skuren dekor, delvis bronserad, stoppad sits, längd ca 205, sitthöjd 43 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Senare bemålning, senare klädsel, smärre ytskador
545849
2018-06-12