Bankettsoffa Lennartsnäs

Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs
Bankettsoffa Lennartsnäs

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BANKETTSOFFA, sengustavianskt stockholmsarbete, Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), signerad IEH, sigill, bemålad, skuren dekor, delvis bronserad, stoppad sits, längd ca 205, sitthöjd 43 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Senare bemålning, senare klädsel, smärre ytskador

545849

2018-06-12