Stig Lindberg, "Susanna i badet", parian
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STIG LINDBERG, skulptur, "Susanna i badet", Gustavsberg, formgiven på 1940-talet, parian, signerad Stig L, Gustavsbergs studio hand 29/500, höjd med träsockel 40,5 cm
LITTERATUR:
Jämför Gisela Eronn, "Tusenkonstnären Stig Lindberg, Stockholm 2003, s. 55
545884
2018-05-27