Stig Lindberg, "Susanna i badet", parian

Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,
Stig Lindberg,

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

STIG LINDBERG, skulptur, "Susanna i badet", Gustavsberg, formgiven på 1940-talet, parian, signerad Stig L, Gustavsbergs studio hand 29/500, höjd med träsockel 40,5 cm

LITTERATUR:
Jämför Gisela Eronn, "Tusenkonstnären Stig Lindberg, Stockholm 2003, s. 55

545884

2018-05-27