Spegeltrymå empire 1800-talets första hälft
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGELTRYMÅ, göteborgsarbete i empire, Pehr Gustaf Bylanders art, fanerad med mahogny, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, krön med parställda psykopomper och Mercurius kaducé, ramen med kymationbård, marmorimiterad sockel, silverfolierat glas, baksidan med samtida måttangivelse i bläck, 197,5 x 91,5 cm
Smärre förgyllningsskador och torrsprickor, kortad, senare glas
545954
2018-05-31