Spegeltrymå empire 1800-talets första hälft

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGELTRYMÅ, göteborgsarbete i empire, Pehr Gustaf Bylanders art, fanerad med mahogny, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, krön med parställda psykopomper och Mercurius kaducé, ramen med kymationbård, marmorimiterad sockel, silverfolierat glas, baksidan med samtida måttangivelse i bläck, 197,5 x 91,5 cm

Smärre förgyllningsskador och torrsprickor, kortad, senare glas

545954

2018-05-31