Servisdelar porslin Kina 1800-tal
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAROTT med LOCK, SÅSSNIPAR, 3 st, KANNAR, 2 st, porslin, Kina, 1800-talets första hälft, dekor av flodlandskap med pagoder och tårpil i underglasyrblått, höjd ca kannan ca 17 cm, längden av karott ca 25 cm
Några mindre tillverknings- och glasyrdefter, några mindre nagg
546033
2018-05-25