Salongsbord Lennartsnäs

Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs
Salongsbord Lennartsnäs

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft, Danmark, etikettmärkt "Snedkeres Meubel-Etablissement for moderne og solide Arbeider Östergade Nr 69 Kjöbenhamn", fanérat i flertalet träslag, skivan med intarsiadekor, skulpterad sarg och pelarfot, höjd ca 76, diameter 124 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Smärre ytskador, dekorelement (i form av tofsar) saknas

546039

2018-06-12