Salongsbord Lennartsnäs
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft, Danmark, etikettmärkt "Snedkeres Meubel-Etablissement for moderne og solide Arbeider Östergade Nr 69 Kjöbenhamn", fanérat i flertalet träslag, skivan med intarsiadekor, skulpterad sarg och pelarfot, höjd ca 76, diameter 124 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Smärre ytskador, dekorelement (i form av tofsar) saknas
546039
2018-06-12