Slaglåsgevär Lennartsnäs

Slaglåsgevär Lennartsnäs
Slaglåsgevär Lennartsnäs
Slaglåsgevär Lennartsnäs
Slaglåsgevär Lennartsnäs
Slaglåsgevär Lennartsnäs
Slaglåsgevär Lennartsnäs
Slaglåsgevär Lennartsnäs
Slaglåsgevär Lennartsnäs
Slaglåsgevär Lennartsnäs
Slaglåsgevär Lennartsnäs

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, dubbelpipigt, svensk, 1800-talets mitt, sign på pipan " A.F. Hagström Stockholm" (August Fredrik Hagström 1817-1901, vapensmed, rustmästare 1848, uppfinnare mm i Stockholm), längd ca 112 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Skada på en hane, senare laddstock

546050

2018-06-12