Slaglåsgevär Lennartnäs

Slaglåsgevär Lennartnäs
Slaglåsgevär Lennartnäs
Slaglåsgevär Lennartnäs
Slaglåsgevär Lennartnäs
Slaglåsgevär Lennartnäs
Slaglåsgevär Lennartnäs
Slaglåsgevär Lennartnäs
Slaglåsgevär Lennartnäs
Slaglåsgevär Lennartnäs
Slaglåsgevär Lennartnäs

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, 1700-tal, signerat IR Norrtelge, (sannolikt Joakim Rosenhell 1729-1807) pipa med guldtext på kammarstycket S af Ugglas, ändrat från flintlås, helstock med hornnäsa, stålbeslag och kolvlåda, signatur på låsbleck, längd ca 130 cm, kaliber ca 15 mm

PROVENIENS: Greve Samuel af Ugglas (1750-1812)
genon arv sonen greve Pehr Gustaf af Ugglas (1784-1853)
därefter sannolikt i arv inom ätten af Ugglas
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Samuel af Ugglas, ursprungligen Uggla, född 3 maj 1750 i Hedemora, död 6 april 1812 i Stockholm, adlades av Gustav III 1772 och tog namnet af Ugglas. af Ugglas var greve, en av rikets herrar, överståthållare samt president i Kammarkollegium från 1802 fram till sin död. Det var sonen, Pehr Gustaf af Ugglas, som 1831 förvärvade Lennartsnäs egendom och gav slottets dess nuvarande utformning. Genom arv från fadern även var Pehr Gustaf ägare till egendomarna Almare-Stäket, Forsmark och Krusenberg.

Senare laddstock, mindre stocksprickor

546121

2018-06-12