Sängar Lennartsnäs
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÄNGAR, 2 st, 1800-talets första hälft, Karl Johan, fanérade i björk, snarlika dekorknoppar, bäddmått ca 90x190 cm
PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
Olga Anna Margareta af Nordin (1847-1895) gift med kapten greve Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Fanérskador, torrsprickor, fanérbortfall, en fot med avslag
546123
2018-06-12