Sängar Lennartsnäs

Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs
Sängar Lennartsnäs

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SÄNGAR, 2 st, 1800-talets första hälft, Karl Johan, fanérade i björk, snarlika dekorknoppar, bäddmått ca 90x190 cm
PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
Olga Anna Margareta af Nordin (1847-1895) gift med kapten greve Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Fanérskador, torrsprickor, fanérbortfall, en fot med avslag

546123

2018-06-12