Puka Lennartsnäs

Puka Lennartsnäs
Puka Lennartsnäs
Puka Lennartsnäs
Puka Lennartsnäs
Puka Lennartsnäs
Puka Lennartsnäs
Puka Lennartsnäs
Puka Lennartsnäs
Puka Lennartsnäs
Puka Lennartsnäs

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

PUKA, 1700-tal, barock, ek, fästen i masurbjörk, höjd exkl ställning ca 62, diameter 71 cm, trumpinne medföljer
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län, friherre Oscar af Ugglas (1901-1984) gift med Ingeborg Ulla Lewenhaupt (1907-2001)
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 345, avbildad i interiör från entréhallen på Lennartsnäs slott

Senare underrede, senare slagskinn, slagskinnet med skador

546157

2018-06-12