Fat tallrikar Lennartsnäs

Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs
Fat tallrikar Lennartsnäs

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

DEN KONGELIGE PORCELAINSFABRIK, "Flora Danica", fat, assietter, 2 st, Köpenhamn 1969-73, modellnummer 3524 resp 3551, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgylld kantbård, märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått, diameter ca 33,5 resp 17 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

En assiette med kantnagg

546232

2018-06-12