Ljuskrona stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

62 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, för sex ljus, burformad stomme i brännförgylld mässing, behängd med glaslöv, klumpar, ovaler och pärlor, övre delen med blåsta stamglas, stavverk, bottenplattan med obelisk, avslutande fasetterat klot, höjd 76, diameter 48 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Slitage, två delar i stommen med brott och lagningar, prismor saknas ställvis, nagg och skador, kompletteringar

546257

2018-06-18