Ytterfoder Lennartsnäs

Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs
Ytterfoder Lennartsnäs

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUSTAVSBERG, "Fågel", ytterfoder, 1 par, 18/1900-tal, flintgods, dekor i underglasyrblått, lejonmaskaroner, höjd ca 40, längd 49 cm
PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 99, avbildade i Hallen på Aske herrgård

Nagg, sprickor, avslag

546258

2018-06-12