Ytterfoder Lennartsnäs
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAVSBERG, "Fågel", ytterfoder, 1 par, 18/1900-tal, flintgods, dekor i underglasyrblått, lejonmaskaroner, höjd ca 40, längd 49 cm
PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 99, avbildade i Hallen på Aske herrgård
Nagg, sprickor, avslag
546258
2018-06-12