Golvur Lennartsnäs
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVUR, 1800-talets förts hälft, urtavlan märkt And Ersson Mora, bemålat fodral, delvis bronserat, höjd ca 232 cm, medföljande pendel, 2 lod, nyckel
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Senare bemålning, färgbortfall, dekordelar saknas, sprickor, dekorlister saknas
546272
2018-06-12