Golvur Lennartsnäs

Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs
Golvur Lennartsnäs

Klubbat för:

600 SEK

1 500 SEK

GOLVUR, 1800-talets förts hälft, urtavlan märkt And Ersson Mora, bemålat fodral, delvis bronserat, höjd ca 232 cm, medföljande pendel, 2 lod, nyckel
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Senare bemålning, färgbortfall, dekordelar saknas, sprickor, dekorlister saknas

546272

2018-06-12