Slaglåsgevär Lennartsnäs
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1700-tal, för jakt, ändrat från flintlås, pipa med svinrygg och stålskuren dekor, kaliber 20 mm, graverat lås med signatur SHG Norrköping, helstock med hornnäsa, kolvlåda och stålbeslag, längd 119 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Senare laddstock, lås skadat
546367
2018-06-12