Bordslampa i form av en putti på en delfin
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1800-talets slut, patinerat vitt metall och mässing i form av en putti med trumpet på en delfin, med 2 glas kupor, 1 av klart glas, den andra av frostat glas, höjd (exl kupa) ca 53 cm
Troligen omgjorts av en fotogenlampa, en del av dekorelement är lös och medföljer, slitage, ställvis förlust av patinering, ställvis anlöpning, kompletterad, ej funktionstestad
546381
2018-05-30