Bordslampa i form av en putti på en delfin

Klubbat för:

500 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

BORDSLAMPA, 1800-talets slut, patinerat vitt metall och mässing i form av en putti med trumpet på en delfin, med 2 glas kupor, 1 av klart glas, den andra av frostat glas, höjd (exl kupa) ca 53 cm

Kuntoraportti

Troligen omgjorts av en fotogenlampa, en del av dekorelement är lös och medföljer, slitage, ställvis förlust av patinering, ställvis anlöpning, kompletterad, ej funktionstestad

546381

Päivämäärä:

2018-05-30