Verdure tapet
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
TAPET, verdure, sannolikt fransk, landskap med grönskande träd, blommor och påfågel, 272 cm + uppsydd bård 21 cm, totalhöjd 293 cm, bredd ca 340 cm
PROVENIENS
Inköpt på 1930-talet av keramikern Nils de Barck till hans slott Saint Amande-en-Puisaye i Loiredalen i Frankrike, vidare i arv till dottern Jacqueline Bonde som 1983 flyttar till Sverige, vidare i arv till nuvarande ägare
För konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se
Blekt, skador
546452
2018-06-18