Gudmund Östling stop i tenn
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUDMUND ÖSTLING (tenngjutare i Vimmerby 1762-1790), dryckeskanna s k vimmerbystop, otydliga stämplar, ornerade kulfötter, svängd hänkel me tumgreppsknopp i form av janushuvud, höjd 21 cm
Lagningar och slitage
546524
2018-05-26